Orkiestra OSP w Siemiechowie należy do orkiestr młodych, powstała bowiem w 1974 roku, a jej założycielem i pierwszym kapelmistrzem był pan Edward Wojtanowicz. Początki nie były łatwe, albowiem zdania ówczesnego zarządu OSP były podzielone, czy ma powstać zespół mandolinistów czy orkiestra dęta. A jednak powstała orkiestra dęta dzięki temu, że pan Edward zgodził się ją poprowadzić oraz zakupić pierwsze instrumenty. W pierwszym okresie pan Edward zaangażował kilku muzyków i prowadził próby ucząc gry na instrumentach. W niedługim czasie orkiestra dała pierwszy koncert podczas uroczystości kościelnej. Widząc to ówczesny proboszcz ks. Stanisław Mękarski włączył się w prace powstającej orkiestry zakupując osiem instrumentów i dzięki temu powiększył się jej skład. Zespół muzyków i praca pana Edwarda nie poszły na marne - w kolejnych latach przybyła do orkiestry młodzież szkolna m.in. synowie pana Edwarda oraz synowie pierwszych muzyków, którzy grają w orkiestrze do dziś.  Pod batutą pana Edwarda Wojtanowicza orkiestra koncertowała do 1997 r. grając na uroczystościach   kościelnych, strażackich, gminnych m. in. biorąc udział w uroczystościach tarnowskich w czasie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II.zdjecie13

Od 1997 r. kapelmistrzem orkiestry OSP w Siemiechowie jest Zenon Pajor , który prowadzi nabór młodzieży szkolnej, ucząc gry na instrumentach i czuwa nad artystycznym kształtem orkiestrowych prezentacji. Orkiestra nieustannie bierze udział w przeglądach i konkursach, mogąc pochwalić się znaczącymi osiągnięciami oraz koncertuje w czasie uroczystości strażackich, kościelnych czy okolicznościowych w powiecie, gminie i wsi. Dzięki umiłowaniu muzyki, orkiestra osiągnęła  wysoki poziom, pozwalający na startowanie w konkursowe szranki. I tak w 1998 r. siemiechowscy muzycy zdobyli czwartą nagrodę na Przeglądzie Orkiestr Dętych w Tarnowie. Rok później sprawdzili swój muzyczny kunszt w Nowym Sączu podczas Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trąbity”. W następnym roku, na Przeglądzie Orkiestr „Nuty spod batuty” w Zakliczynie zdobyli  trzecią nagrodę, a w roku 2003, na Przeglądzie Orkiestr OSP w Zakliczynie zajęli drugie miejsce. Tego samego roku wzięła udział w Festiwalu Orkiestr Dętych z całej małopolski w Nowym Sączu i zdobyła wyróżnienie. Od tego czasu co roku jeździ na liczne przeglądy w naszym rejonie zajmując miejsca na podium.

Orkiestra OSP w Siemiechowie jest zespołem wielopokoleniowym, ponieważ grają w niej ojcowie, synowie i wnuki. Siemiechowscy muzycy spotykają się nie tylko na próbach, bowiem tworzą swoistą rodziną, organizując wspólny opłatek, czy zabawę wraz z rodzinami. Orkiestrze patronuje Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku wraz z dyrektorem Bogdanem Wójcikiem, a także wójt gminy Gromnik, mgr Bogdan Stasz.

Trudno dzisiaj byłoby mieszkańcom wsi i gminy wyobrazić sobie, że orkiestry mogłoby zabraknąć. Jakże bez ich udziału zorganizować procesję kościelną, uroczystość państwową, czy strażacką? Wszak muzyka łagodzi obyczaje, łączy ludzi i pozwala im godnie i pięknie obcować  ze szlachetnym tworzywem jakim są współistniejące w harmonii dźwięki. To przecież wyraz szczególnej radości twórczej.

„Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów”

Pitagoras